ZGODBE KI SO SPREMENILE ŽIVLJENJA
Zgodbe, ki so spremenile življenja
31. 7. 2024

POLETJE SE ZAKLJUČUJE. KAKO SE SPRAVITI NAZAJ V UČNI RITEM?

Ko se dolgi, sproščeni poletni dnevi bližajo koncu, je misel na vrnitev v šolo ali ponovno poglobitev v učni ritem lahko zastrašujoča. Prehod iz sproščenosti poletja v šolsko rutino je lahko izziv, vendar pa lahko s pravim načinom razmišljanja in strategijami spet dobite voljo do učenja ter kar najbolje izkoristite prihajajoče šolsko leto. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se preusmeriti in sprejeti vrnitev k učenju.

Za marsikoga je to tudi odlična priložnost, da se prijavi na Karnionov trening tujega jezika. Z učenjem v alfa stanju bo jasno ta prehod mnogo prijetnejši, pa tudi veliko bolj učinkovit.

Ko imamo jasen cilj in pravo metodo je vse lažje.

Da bi se vseeno lažje spravili v učni ritem, vam ponujamo nekaj rešitev.

1. Postavite si jasne cilje

Preden se začne šolsko leto, si vzemite nekaj časa za razmislek o tem, kaj želite doseči. Ne glede na to, ali gre za izboljšanje ocen, obvladovanje nove veščine ali vključitev v tečaj tujega jezika, vas lahko jasni cilji motivirajo, da začnete močno. Zapišite si cilje in jih razdelite na obvladljive korake. To vam bo dalo občutek usmerjenosti in namena, ko se boste preusmerili nazaj v učni ritem.

2. Ustvarite si okolje, primerno za učenje

Vaše okolje igra ključno vlogo pri tem, kako dobro se lahko osredotočite na učenje. Ko se poletje konča, si pripravite namenski učni prostor brez motenj. Uredite mizo, zberite vse potrebne pripomočke in prostor okrasite z rečmi, ki vas navdihujejo, na primer z motivacijskimi citati ali slikami. Čist, organiziran in estetsko prijeten prostor lahko naredi učenje prijetnejše in vam pomaga priti v pravo miselnost.

Vrsto let opažamo, kako močno ambient vpliva tudi npr. na učenje angleščine, ali na učenje nemščine. Naši prostori so opremljeni z občutkom kateri vsi elementi vplivajo na naše počutje:
Vizualno imamo lepe, moderne in predvsem zelo čiste prostore s čim manj motilci, čudovite razglede v naravo, ki vsakega udeleženca popeljejo da se pri nas počuti varno in sproščeno.

Okus: udeleženci pijejo kristalizirano vodo, ki učenje dodatno podpre, naše telo je hidrirano in zato bolj pripravljeno na učenje.

Vonj: Uporabljamo eterična olja, ki stimulirajo naš potencial učenja, pri poslušanju pa nam dodatno pomagajo k sproščenemu stanju.

Energetska podpora: Energetski portali Urške Lan naše udeležence podprejo, včasih pa tudi pomagajo transformirati nepotrebne strahove in nezavedna delovanja, ki nas ne podpirajo.
Okolje je namreč izjemno pomembno za to ali bomo telo sprostili

3. Postopoma uvedite rutino

Eden izmed največjih izzivov pri vračanju k učenju je prilagajanje na strukturirano rutino po poletni fleksibilnosti. Začnite postopoma ponovno uvajati urnik teden ali dva pred začetkom šole ali določenega tečaja. Pojdite spat in se zbujajte prej, načrtujte obroke in si rezervirajte čas za branje ali pregled gradiva. Tako se bosta vaše telo in um lažje prilagodila novi rutini, kar bo prehod naredilo bolj gladek.

4. Ponovno se povežite s svojimi interesi

Včasih je vrnitev v učni ritem lahko preprosto tako, da ponovno vzbudite svojo strast do določenega predmeta ali dejavnosti. Preživite nekaj časa pri raziskovanju tem, ki vas resnično zanimajo. Naj bo to branje knjige, gledanje dokumentarcev ali preizkušanje novega hobija, ponovno povezovanje s svojimi interesi lahko naredi učenje manj kot obveznost in bolj kot izpolnjujočo izkušnjo.

5. Bodite telesno aktivni

Telesna aktivnost ima velik vpliv na vašo mentalno pripravljenost in koncentracijo. Vključite vadbo v svojo vsakodnevno rutino, naj bo to jutranji tek, joga ali kolesarjenje. Vadba ne le zmanjšuje stres, ampak tudi izboljšuje koncentracijo in spomin, kar olajša vrnitev v učni ritem.
Tudi v KARNIONOV dnevni ritem vključujemo vsaj krajši sprehod med pavzo, ko ste intenzivnem treningu tujega jezika. To namreč razbije rutino zaprtega prostora, prevetri nam možgane, da v drugem delu še boljše pomnimo.

6. Preglejte in razmislite

Preden se poglobite v novo gradivo, si vzemite nekaj časa za pregled, kaj ste se že naučili. Pregledovanje starih zapiskov pomaga osvežiti spomin in vam da občutek kontinuitete. Razmislek o tem, kaj ste že dosegli, lahko prav tako dvigne vašo samozavest in vas motivira, da nadgradite svoje znanje.

7. Začnite z majhnimi nalogami

Če se vam zdi misel na soočenje z učenjem preveč, začnite z majhnimi, obvladljivimi nalogami. Začnite s pripravo gradiva, posodobitvijo koledarja ali ureditvijo učnega prostora. Nato se lotite pregleda zapiskov ali branja uvodnih poglavij. Izpolnjevanje manjših nalog vam lahko da občutek dosežka in ustvari zagon, kar vam bo olajšalo soočenje z večjimi izzivi.

8. Ostanite pozitivni in potrpežljivi

Ne pozabite, da je povsem normalno, da se na začetku jeseni počutite nekoliko počasne ali nemotivirane. Ne bodite preveč strogi do sebe, če vam nekaj časa traja, da se ponovno prilagodite. Ostanite pozitivni in bodite potrpežljivi s seboj. Sčasoma se bo vaša motivacija vrnila in našli boste svoj ritem.

9. Sprejmite novi začetek

Na koncu poglejte na konec poletja ne kot na konec sprostitve, ampak kot na začetek nečesa novega in razburljivega. Vsako učenje je nov začetek, ki ponuja nove priložnosti za učenje, rast in uspeh. Sprejmite ta novi začetek z odprtim umom in pozitivnim odnosom.

Ko se poletje konča, je povsem naravno, da čutite mešanico občutkov glede vrnitve v bolj strukturirano učno okolje. Vendar pa si lahko s postavljanjem ciljev, ustvarjanjem spodbudnega okolja, postopnim uvajanjem rutine in ohranjanjem pozitivnosti olajšate prehod nazaj v akademski ritem. S pravim pristopom boste pripravljeni, da se lotite prihajajočega novega učenja z navdušenjem in odločnostjo.

Deli na družabnih omrežjih: